ONCORISK kombinuotas onkogenetinis tyrimas analizuoja 61 vėžio genus ir įvertina pačių dažniausių 12-os paveldimo vėžio formų (krūties, kiaušidžių (moterims), gimdos (moterims), storosios žarnos, kasos, skrandžio, inkstų, smegenų, endokrininių liaukų (skydliaukės ir kt), jungiamojo audinio (sarkomos), prostatos (vyrams), odos vėžio, ), genetinę riziką moterims ir vyrams. Toks šiuolaikinis kelių genų grupių onkogenetinis tyrimas yra išsamiausias ir pats tiksliausias onkologinių ligų genetinės rizikos įvertinimas.
Kada tikslinga atlikti ONCORISK?
Daugiau nei 1 iš 3 žmonių gyvenimo eigoje suserga vėžiu, ir daugiau nei 1 iš 5 žmonių miršta nuo vėžio. Nors daugelis vėžio atvejų yra sporadiniai, tačiau krūties, kiaušidžių, gimdos, žarnyno, skrandžio, kasos, odos ir prostatos vėžys dažnai būna paveldimas. Kai kurie žmonės turi reikšmingai padidintą vėžio riziką, dėl savo genetinėje medžiagoje (DNR) esančių tam tikrų genų mutacijų (pokyčių), kuriuos gali nustatyti ONCORISK onkogenetinis tyrimas.
ONCORISK (61-ies genų) onkogenetinis tyrimas yra kombinuotas išsamus vėžio rizikos genetinias testas, rekomenduojamas VISIEMS pilnamečiams asmenims – ir vyrams, ir moterims nepriklausomai nuo to, ar šeimoje yra buve, ar ne onkologinių ligų (kadangi daugiau nei 50% asmenų su paveldimo vėžio rizika neturi sergančių giminaičių).
Nustačius aukštą genetinę vėžio riziką yra sudaromas patikros ir prevencijos planas, skirtas išvengti vėžio ar jį nustatyti ankstyvose stadijose.
Sergant vėžiu (krūties, kiaušidžių ar kt.), ONCORISK tyrimo rezultatai gali reikšmingai įtakoti tolimesnę Jūsų priežiūrą, gydymą bei būti svarbūs giminaičių (vaikų, brolių, seserų) genetinės rizikos įvertinimui ir priežiūrai. Paveldimo vėžio formos gali būti gydomos kitaip, kadangi yra kuriami vis nauji efektyvesni preparatai skirti paveldimo vėžio gydymui (pvz., PARP inhibitoriai (olaparibas, talazoparibas, rukaparibas) skiriamas esant BRCA1 ar BRCA2 genų mutacijoms). Taip pat, teigiamas ONCORISK onkogenetinių tyrimų rezultatas, gali įtakoti Jūsų vėžio riziką mažinančių operacijų pasirinkimą (pvz., kitos pusės krūties operacija su rekonstrukcija, ginekologinės kiaušidžių ir kiaušintakių operacijos). Todėl ONCORISK onkologiniams pacientams rekomenduotina atlikti kuo greičiau – tik nustačius/įtariant vėžį, gydymo metu arba po gydymo, kadangi turint tyrimo rezultatus galima nedelsiant imtis efektyvių prevencijos ir profilaktinių priemonių, leidžiančių išvengti ligos progresavimo ir/ar komplikacijų.
Kokia žinojimo nauda?
ONKORISK onkogenetinis tyrimas padeda įvertinti individualią vėžio riziką ir pasirinkti geriausią sveikatos priežiūrą, siekiant išvengti onkologinių ligų arba aptikti vėžį ankstyvose stadijose. Šiuolaikinis kelių genų grupių onkogenetinis kombinuotas tyrimas, naudojant modernią naujos kartos sekoskaitos (NGS) technologiją ir mikrogardelių technologiją (aCGH), yra pats efektyviausias onkologinių ligų genetinės rizikos įvertinimas.
Onkologinių ligų rizikos informacija yra labai svarbi rūpinantis savo ir savo artimųjų sveikata. Jei asmeniui yra nustatyta padidėjusi rizika sirgt onkologinėmis ligomis, tai:
- Padidintos rizikos asmenims yra tikslinga speciali patikra ir ankstyvos diagnostikos bei profilaktinės rizikos mažinimo priemonės.
- Patvirtintos ankstyvos diagnostikos bei prevencijos priemonės gali padėti sumažinti vėžio riziką ir užkirsti kelia vėžiui arba pačią ligą diagnozuoti pradinėse stadijose (kuomet dar yra įmanoma ją pilnai išgydyti). Sergant įvairių formų vėžiu, 5-erių metų išgyvenamumas yra žymiai didesnis, jei liga aptinkama ankstyvose ir geriau pagydomose stadijose:
- Sveikiems giminaičiams įmanoma atlikti onkogenetinių pakitimų tyrimą (ikisimptominį genetinį tyrimą). Taip galima nustatyti asmenis, kuriems yra tikslingos ankstyvos prevencijos ir ankstyvos diagnostikos priemonės, kurios padėtų nustatyti ligą ankstyvoje stadijoje arba užkirstų jai kelią išsivystyti ateityje.
- Jei žinomas paveldimas genetinis defektas asmeniui nėra nustatomas (paprastai paveldėjimo tikimybė būna 50%), tuomet asmens genetinė rizika nesiskiria nuo kitų, sveikų asmenų (t.y. lygi bendrapopuliacinei).
- Asmenys (ir jų vaikai), kuriems aukšta genetinė rizika nepatvirtinama (mažos rizikos grupė), išvengia nereikalingų diagnostinių procedūrų ir brangių tyrimų.
- Jei yra diagnozuota liga ir patvirtinamas paveldimumas: gydymo metu reikia atsižvelgti į tam tikrus paveldimų navikų ypatumus, kurie gali įtakoti gydymo pobūdį ir rezultatą, taip pat pradėti kitų rizikos organų patikrą ar vėžio rizikos prevenciją. Tai leidžia pasirinkti geriausią gydymo būdą konkrečiam pacientui.
- Po specialisto konsultacijos ir neigiamų ar teigiamų onkogenetinių tyrimų rezultatų yra sumažinamas psichologinis stresas ir nerimas, kurį dažnai lemia nežinomybė ar ligos baimė. Tyrimų rezultatai ir kvalifikuota konsultacija pabaigia „nežinomybės ir baimės odisėją“.
Kaip atliekami ONCORISK?
Tyrimai atliekami iš seilių DNR, kuri surenkama į specialius rinkinius.
Kaip pasiruošti seilių ėminio surinkimui:
- reikia būti nevalgius, negėrus vandens, nekramčius kramtomos gumos, nerūkius bent 30 min. iki seilių surinkimo;
- tyrimus skiriantis gydytojas genetikas konsultacijos metu Jums paaiškins, kaip teisingai surinkti ėminį.
Surinktas mėginys ir kita medicininė informacija yra siunčiama į CAP-akredituotą ir CLIA-licencijuotą, partnerių laboratoriją JAV, Kalifornijoje, kur atliekama sudėtinga genetinė analizė.
Tyrimams yra naudojamos pačios pažangiausios genominės naujos kartos sekoskaitos (NGS) ir mikrogardelių technologijos (aCGH), todėl ypač tiksliai nustatomos ir smulkios, ir stambios genetinės mutacijos; užtikrinamas aukštas tyrimų jautrumas (>99%). Naudojamos naujausios automatinės robotizuotos mėginių paruošimo sistemos, nustatyti genetiniai variantai yra patvirtinami kitais metodais (Sangerio sekoskaita, MLPA, aCGH), kas užtikrina aukštą rezultatų kokybę.
Gauti rezultatai yra peržiūrimi gydytojo genetiko, papildomai aprašomi ir išsiunčiami Jums el. paštu ir paaiškinami telefonu. Paprastai išsamūs onkogenetinių tyrimų rezultatai su gydytojo genetiko interpretacija – paaiškinimu gaunami po 2-3 savaičių (nuo mėginio patekimo į užsienio laboratoriją). Esant poreikiui galima pakartotina genetinė konsultacija klinikoje.
Kokius genus ir kokias ligas tiria ONCORISK?
Kiek kainuoja ONCORISK?
Plačiausias ONCORISK 61-os genų onkogenetinis tyrimas (su konsultacija), įvertinantis 12-os pagrindinių vėžio formų genetinę riziką, kainuoja 749 EUR.
Kokia rekomenduojama priešvėžinė dieta?
Daugiau informacijos apie moksliškai įrodytą ilgaamžiškumo mitybą, pagrįstą badavimą imituojančią dietos (BID) principais, skaitykite mūsų partnerių puslapyje www.prolon.lt.
Nustatyta, kad 5 dienų badavimą imituojanti dieta (BID) “ProLon®” ypač tinka vėžio prevencijai, optimalaus kūno svorio palaikymui ir kitų su amžiumi susijusių ligų (diabeto, širdies-kraujagyslių, neurodegeneracinių ligų) prevencijai.