Apie 10% visų vėžių yra paveldimi – juos lemia tam tikrų žinomų genų defektai (mutacijos), kurie gali būti paveldimi iš kartos į kartą. Paveldimi vėžiai skiriasi nuo šeiminių vėžių tuo, kad rizika susirgti yra žymiai didesnė ir genetinis defektas (mutacija) būna patogeniškas. Tikimybė, kad tokia mutacija galės būti perduota palikuonims yra 50% (t.y. sergančių paprastai yra kiekvienoje kartoje).
Svarbu įsidėmėti, kad paveldimas ne pats vėžys, bet padidintas polinkis jam sirgti. Paveldimas vėžys nėra diagnozė, tai terminas, apibūdinantis onkologines ligas, kurias sąlygoja paveldimi genetiniai pokyčiai.
Dažnai paveldimas vėžys pasireiškia ne viename specifiniame organe, bet keliuose organuose, todėl galima kalbėti apie paveldimo vėžio sindromą, kurio diagnozavimas leistų įtarti atitinkamų vėžio genų mutacijas. Sindromas – tai įvairių klinikinių požymių (simptomų) visuma, apibūdinanti tam tikrą organizmo patologinę būklę ir turinti bendrą kilmę.
Yra žinoma virš 200 paveldimų genetinių sindromų ir būklių, kuriems būdingas padidėjęs polinkis sirgti tam tikrais navikais (gėrybiniais arba piktybiniais augliais). Dažnai tam tikri navikai yra šių paveldimų sindromų vienas iš daugelio pasireiškimo požymis (simptomas). Daugeliu atvejų genetinius sindromus lemia tam tikro geno molekulinis pokytis (mutacija), kuris yra paveldėtas iš tėvų arba įvyksta savaime (spontaniškai) vienoje lytinėje ląstelėje prieš apvaisinimą. Po apvaisinimo šią mutaciją turės visos organizmo ląstelės.
Paprastai polinkį sirgti vėžiu sąlygojančių sindromų atvejais, pakitęs (mutuotas) būna svarbus genas, kurio nesutrikusi funkcija reikalinga organizmo ląstelių normaliam dauginimuisi, augimui ir apoptozei (užprogramuotai ląstelių žūčiai) užtikrinti.
Naujausi genetikos pasiekimai ir molekulinės technologijos (pvz., naujos kartos sekoskaita, angl. „next-generation sequencing„) įgalina kelių genų grupių ar viso egzomo/genomo tyrimus greičiau ir mažesnėmis sąnaudomis nei anksčiau, analizuojant genus atskirai. Todėl yra įmanoma labai tiksliai įvertinti individualią įvairių onkologinių ligų riziką ir sudaryti individualią priežiūros programą, kurios tikslas yra diagnozuoti ligas ankstyvoje stadijoje arba užkirsti kelią joms atsirasti ateityje.
Detaliai įvertinti genetinę vėžio riziką, skirti bei interpretuoti onkogenetinius tyrimus gali specialistas gyd. onkogenetikas.